Date: 15/08/25 - 10:26 AM   48060 Topics and 694399 Posts

Author Topic: Lunch?  (Read 572 times)

May 16, 2009, 12:08:20 AM
Read 572 times

wes mantooth

  • Cub

  • Offline

  • 2116
What's the deal with that, right?  Do you bring a lunch to work?  Do you bring the same thing all week?  Do you eat out all week?

I'm in the bring my own lunch, bring the same thing.  Boring I know, right?  But can't buy elite, different meals for each day you know?   Not economical and such.  Try to eat out once or twice a week though to get to know my co-worker-bros a little better. 

May 16, 2009, 02:14:52 AM
Reply #1

ew2x4

  • Classless Cat
  • Senior Cub

  • Offline
  • ***

  • 3510
  • Personal Text
    I'm with Coco.
We usually have a couple lunch and learns a week at work. Gotta take the free food. Otherwise, I go home to eat. I go out about once a week. More if I'm really busy.

May 16, 2009, 08:33:12 AM
Reply #2

jeffy

  • Scout Team Wildcat

  • Offline
  • **

  • 7000
  • Personal Text
    ku Swallows
I take what I can, but I might eat out once a week.  It's all about money savings.  I can make a pretty nice meal and eat it at work for between $1-$3 a day.  Going out to eat, even fast food, is $6.  That adds up to a lot of money I can use on other things over the course of a year.


May 16, 2009, 09:15:39 AM
Reply #3

cireksu

  • Classless Cat
  • Cub

  • Offline
  • ***

  • 2498
Sandwich and chips pretty much every day.

May 16, 2009, 09:51:12 AM
Reply #4

wes mantooth

  • Cub

  • Offline

  • 2116
Sandwich and chips pretty much every day.

Yeah pretty much what I'm doing.

May 16, 2009, 09:52:13 AM
Reply #5

wes mantooth

  • Cub

  • Offline

  • 2116
I can make a pretty nice meal and eat it at work for between $1-$3 a day. 



What kind of food are we talking about here?

May 16, 2009, 09:57:28 AM
Reply #6

The1BigWillie

  • Guest
I eat half a container of cottage cheese pretty much every day at work.  You get used to it...

May 16, 2009, 10:04:14 AM
Reply #7

krazykat

  • Cub

  • Offline

  • 418
bring the same thing pretty much everyday.
It's not how you play it's the final score...

May 16, 2009, 11:13:41 AM
Reply #8

jeffy

  • Scout Team Wildcat

  • Offline
  • **

  • 7000
  • Personal Text
    ku Swallows
I can make a pretty nice meal and eat it at work for between $1-$3 a day. 



What kind of food are we talking about here?

There's the basic sandwich, fruit/veggie, etc....

Or there are leftovers from cooking roast and potatoes. 

Pretty much the gamete of foods.

May 16, 2009, 12:54:51 PM
Reply #9

powercatmiller

  • Cub

  • Offline

  • 1506
Usually leftovers, but if no leftovers they have these amazing Jalapeno cheeseburgers in the vending maching at work for 2 bucks I get that and a dollar powerade. 3 dollar lunch